Na sat vremena od Zagreba nalazi se neotkriveni dragulj za ljubitelje prirode, mira i dobrog zalogaja.

S toplim vremenom rastu nam apetiti za bijegom u prirodu. Vjerujem da brojni dijele traumatična iskustva odlazaka na vikende koji su završili prometnim čepovima po putu te gužvanjem na obližnjim popularnim odredištima.

Stoga onima koji žele mir nadomak doma (na maksimalno sat i pol od Zagreba, primjerice), predstavljamo Belu Krajinu, jugoistočni rub Slovenije čiju granicu s Hrvatskom čine tok rijeke Kupe na jugu i Žumberačko gorje na sjeveru.

Dakle, na koji sat vožnje od vlastitog doma ući ćete u regiju koja objedinjuje mir, brojne aktivnosti na zraku te dobru, lokalnu hranu. Dobrodošlicu će vam pružiti domaćini koji su gotovo isključivo lokalni stanovnici. Ljudi su to koji ostaju u svojim rodnim mjestima te – pod strogim uvjetima održivosti – uživaju u predstavljanju svog lokalnog kraja gostima. Ovdje nigdje nismo vidjeli outsourced radnike – domaće je stanovništvo voljno raditi u turizmu.

Duž ove mirne rijeke naići ćete na nekoliko kampova koji svi dijele sličnu filozofiju – bliski kontakt s prirodom, intimna atmosfera, mir. U ponudi su parcele za šatore, kamperice ili fiksni glamping objekti, ovisno o ukusu, no jedno je zajedničko svim smještajnim opcijama: ovdje nema ni gužve ni buke.

Tako Kanu kamp Radenci ob Kolpi (@riverkolpa) uz rijeku Kupu (u vlasništvu je male outdoor tvrtke Kolpa Adventures i nalazi se na oko 5 km od mjesta Stari Trg ob Kolpi) nudi smještaj (bez fiksnih parcela!) u hladu krošnji jabuka, za šatore i kamperice, ali i u fiksnim drvenim kućicama. Uz sportske terena i najam bicikala i kanua, gosti mogu uživati i u životinjama koje žive u kampu – uz domaće životinje, ovdje živi i nekoliko nojeva i alpaka. Ovaj je kamp početak najjužnije slovenske pješačke staze, duljine oko 10 km, koju možete proći i biciklom. Staza vodi duž Kupe – druga obala rijeke je već dio Hrvatske. Staza prolazi i mjestom Kot pri Damlju, koje je zemljopisno najjužnija točka Slovenije.

Drugi naš prijedlog je Kamp Lovšin (@lovsin.estate, FB lovsin.estate), smješten na samom izlazu iz Metlike, na starom mlinu. Posjed je u vlasništvu obitelji mlinara već 5 generacija, i iako mlin više nije u funkciji, zgrada mlina je obnovljena. Vlasnici su i sami mladi roditelji pa su dakako u kampu mala djeca i više nego dobrodošla.

Kupa je idealna za plovidbu kanuima. Ako se prijavite za rafting – bez brige, radi se o Klasi 1 raftinga koja je prikladna i za najplašljivije. Široka i mirna Kupa je idealna za one nesklone adrenalinskim izazovima. Gregor i Petar iz Bravina Experience (@bravinaexperience) i njihov tim organizirat će grupne i individualne izlete, za solo-igrače, obitelji i u svim ostalim kombinacijama. Radi se opet o lokalnoj ekipi koja želi da se na njihovom teritoriju osjećate kao kod kuće, a ponudu osmišljavaju uzimajući u obzir da priroda mora ostati takva kakva jest i generacijama koje tek dolaze

S obzirom da je regija idealna za bicikliranje (promet je rijedak, a vozači uviđavni), preporučujemo najam bicikala, uz pratnju ili bez. Unajmiti možete standardne ili električne bicikle. Cijene se ne razlikuju od slične ponude u Hrvatskoj. Nas je jednom od biciklističkih ruta proveo vodič iz Kolpa Adventures.  

Za one koji ipak vole i dašak grada, imajte na umu da je Črnomelj lokalni centar kulturnog života, a Metlika odlična početna točka za gastro obilaske i posjete mjesnim vinarijama. Mi smo odsjeli u Hotelu Bela Krajna (FB hotelBelakrajina, @hotel_belakrajina) u samom centru Metlike. Odavde možete lako posjećivati obližnje vinske klijeti i podrume, a i sam hotel ima ozbiljnu gastronomsku ponudu.

Semič je pak grad najbliži outdoor segmentu. Ponad Semiča nalazi se Bela, najjužnije slovensko skijalište koje će uskoro biti osposobljeno za cjelogodišnje aktivnosti.

Još riječ-dvije o nazivu regije – što je „bijelo“ u njoj? Neki tvrde da je to zbog velikog broja breza, neki da naziv odražava bjelinu lokalne narodne nošnje, a neki da podsjeća na silno brašno samljeveno u desecima mlinova smještenih uz Kupu.

Za povijest krajine, vratimo se u srednji vijek, u doba turskih osvajanja. Kako su tijekom 15. stoljeća Turci, napredujući prema zapadu, počeli prodirati na područje Žumberka i prelaziti Kupu, pljačkajući Metliku i Črnomelj, na tom se graničnom području stvara nova vojna krajina koju je počelo naseljavati uskočko stanovništvo. Stoga uz tok rijeke Kupe možete vidjeti brojna mjesta nazvana po prezimenima obitelji krajišnika.

Kaže se da su upravo uskoci u 16. stoljeću donijeli recept za belokranjsku pogaču, mirisnu pogaču posutu krupnom solju i kimom koju ćete naći posluženu na brojnim trpezama. Ako odlučite posjetiti Bijelu Krajinu, svakako je morate probati, a mi preporučujemo Gostilnu Müller u Črnomlju (@gostilnamuller, FB Gostilna-Muller) s prostranim prostorom i terasom ponad rijeke Lahinje. Gostionica nudi tradicionalna jela u rafiniranim izvedbama. Jelovnik uključuje i „gablece“ te å la carte ponudu, a atmosfera je topla i nepretenciozna.

Više o regiji: @bela.krajina

Tekst i Fotografije: Urbano.HR/ Janja Savić

Podijeli sadržaj na društvenim mrežama!
Autor

Pričamo o fenomenima koje izazivaju ili uzrokuju urbane pojave u društvu, idejama koje prožimaju pop kulturu, tehnologiju, film, književnost, umjetnost, glazbu, dizajn...

Ostavi komentar