U nastavku našeg posjeta Rovaniemiu, gradu od šezdesetak tisuća stanovnika koji se nalazi tik uz polarni krug, došao je red na posjet Arktikum muzeju koji se nalazi desetak minuta hoda od centra grada.
Arktikum je znanstveni centar i muzej koji vam omogućuje da izbliza doživite sjevernu prirodu, kulturu i povijest. Ukoliko muzej posjećujete obiteljski, preporuka je kupiti Culture Pass, obiteljsku ulaznicu za 4 osobe (2+2) koja košta 55 eura, vrijedi 7 dana i pokriva posjete za još dva muzeja u Rovaniemiu: Korundi House of Culture – muzej suvremene umjetnosti i obližnji Pilke, muzej šuma, održivog razvoja šumarstva i šumskog blaga Finske.
Ovaj potonji je prilagođeniji za manju djecu, dok za Korundi preporučujemo i muzejski restoran koji je obiteljima odlična opcija za očuvati budžet jer je ponuda na principu – All You can Eat – a hrana je stvarno fina.
Idućeg dana se vrijeme pokvarilo i počeo je padati prilično jaki snijeg. Sad kad razmišljamo o tom danu, kod nas bi svi mediji savjetovali ostanak kod kuće, odgađanje putovanja i sl.
U Finskoj toga nema, ili nema bar u ovom slučaju gdje očito snijeg i zametene ceste nisu bile prepreka da sa našim vodičem Božom, provjerite IG profil: @arcticroat, krenemo prema Nacionalnom parku Riisitunturi, udaljenom oko 2 sata vožnje prema istoku. Ako smo se u nekom trenutku pitali, hoće li uopće biti posjeta tom parku s obzirom na vrijeme, bili smo u krivu. I po snijegu, magli i vjetru, posjetitelji dolaze i uživaju u atmosferi ovog predivnog mjesta.
Da se razumijemo, realno se nemate gdje izgubiti jer su planinarske staze odlično označene, i sve je pokriveno oznakama i informacijama o udaljenostima i planinarskim kolibama koje su opremljene pećima na drva, zalihama istih za par dana, pa i suhom hranom koju ostavljaju posjetitelji.
Nakon zasluženog odmora u jednoj od njih, te ručka s grilanim kobasama koje je pripremio naš Božo, krenuli smo prema Rovaniemu. Kako se nakon dva sata vožnje vrijeme počelo smirivati i razvedravati, vodič Božo nam je odmah skrenuo pažnju na povoljne vremenske, ali i dobro polarnu prognozu za lov na Auroru Borealis ili polarnu svjetlost.
Nismo dvojili ni trenutka oko daljnjeg nastavka turističkih aktivnosti toga dana. Nakon dolaska u apartman i odmora od par sati, ponovo smo bili u automobilu i negdje oko 11 uvečer krenuli u lov na polarnu svjetlost.
Evo malog savjeta ukoliko se odlučujete na takav izlet. Prvo, zaista treba provjeriti ne samo vremensku prognozu, već i prognozu magnetski aktivnosti, odnosno mogućnosti da zaista vidite polarnu svjetlost. Ukoliko zakupite aranžman preko agencija koje imaju takvu ponudu, njima zapravo nije toliko važno kakva je prognoza i obično se desi da turisti na kraju ne vide polarnu svjetlost.
Samo se dobro provedu uz priče o njoj, napravi se roštilj, popije koja piva i eto odličnog noćnog izleta – bez glavne atrakcije. Zato nam je i bilo bitno da imamo provjerenog vodiča koji neće okolišati dana kaže ukoliko nema šanse da je vidimo, odnosno da će nas pritisnuti da krenemo u lov na Auroru jer je vrlo velika vjerojatnost da ćemo je i „uloviti“.
Između polarne svjetlosti i vožnje saonicama sa Huskyima uspjeli smo uglaviti posjet predivnim brzacima – Vikaköngäs, Selu Djeda Mraza, ali i napraviti obilazak trgovina Vintage obleke ili second hand trgovinama koje su u Finskoj iznimno popularne i odlično posjećene.
Za zadnji smo dan ostavili nešto najbolje što smo ikada iskusili na putovanjima a to je vožnja saonicama koje vuku Huskyji – psi poznati po životu na najsjevernijim dijelovima svijeta i kojima je hladnoća prirodno stanište. Farme i uzgajivači, odnosno ponude sa vožnjom saonicama se nalaze izvan grada i tu nam je postalo jasno zašto takvi izleti poprilično koštaju. Organizatori ovakvih vožnji imaju uvijek bar stotinjak pasa o kojima se brinu pa cijene za vožnju saonicama koštaju obično oko 200 EUR po osobi. Inače se vožnja ne preporučuje maloj djeci zbog zime. Naime, dok jurite saonicama, temperatura se naglo spušta i gotovo svatko tko se odlučuje na vožnju, dobiva i dodatnu zaštitnu odjeću upravo radi te hladnoće.
No, ako nešto zasigurno treba vidjeti i probati ukoliko se nađete u Rovaniemiu, onda je to svakako vožnja s Huskyjima. Puno prije nego li posjet Djedu Mrazu. Vožnjom smo svi bili oduševljeni.
Ako se odlučite na posjet ovom dijelu svijeta, preporuka je kontaktirati vodiča poput Bože jer puno znači imati potpuno povjerenje u nekoga tko već godinama uspješno vodi i radi turističke obilaske u Rovaniemiu.
Napokon, ako se odlučite posjetiti Rovaniemi tijekom zime, svakako treba uzeti jače planinarske cipele, tople hlače (po mogućnosti skijaške) ili zimske hlače za planinarenje uz duge gaće i najtopliju zimsku jaknu. Dakle, slojevito oblačenjo, a šalovi, kape i rukavice, i to one najtoplije se naravno podrazumijevaju.
I uživajte u Rovaniemiju.