Jedna od legendi zagrebačke graffiti i street art scene – Miro Petković MODUL, ovih se dana vratio iz Tokija i Osake te sa nama podijelio fotografije street art scene Zemlje izlazećeg sunca.

Nakon 35 sati puta do kuće uspjeli smo ga uhvatiti za izjavu koja nam se poklapa sa svim modernim gradovima svijeta: “Nije da ima puno toga i gradovi su čisti k’o suze, ali ima dijelova gdje ih ima.”

Japan, zemlja u kojoj tradicija i modernost idu ruku pod ruku, ima poseban odnos prema uličnoj umjetnosti. Za razliku od svjetskih metropola poput Londona, Berlina ili New Yorka, gdje su murali i grafiti postali dio urbanog identiteta, u Japanu je street art scena znatno suzdržanija.

Strogi zakoni protiv vandalizma i društvena percepcija grafita kao nečeg neželjenog onemogućili su razvoj ove umjetnosti u klasičnom obliku. Ipak, unatoč izazovima, ulični umjetnici u Tokiju i Osaki pronalaze načine kako izraziti svoju umjetničku viziju.

Skrivena umjetnost u metropoli

U Tokiju street art nije u potpunosti nevidljiv, ali nije ni lako dostupan. Umjetnici često koriste manje rizične metode poput sticker bombinga (ljepljenja umjetničkih naljepnica) i paste-up tehnike (ljepljenja gotovih crteža na zidove), čime izbjegavaju zakonske sankcije.

Foto: Miro Petković – MODUL

Postoje i legalni prostori gdje je street art dobrodošao. U četvrti Harajuku, poznatoj po alternativnoj modi i pop-kulturi, u skrivenim uličicama može se pronaći poneki mural ili grafit. Koenji, hipsterska četvrt, također nudi prostor za kreativce koji žele izraziti svoju umjetnost, ali i dalje u kontroliranim uvjetima.

Foto: Miro Petković – MODUL

Poznati tokijski street art umjetnici uključuju Usugrowa, čiji radovi kombiniraju kaligrafiju i crno-bijelu estetiku, te Dragon76, koji stvara energične murale s japanskim i urbanim motivima.

Osaka: Grad s nešto slobodnijim pristupom

Za razliku od Tokija, Osaka ima nešto tolerantniji odnos prema uličnoj umjetnosti. Poznata po svojoj vibrantnoj i buntovnoj atmosferi, Osaka pruža više prilika umjetnicima da ostave svoj trag. Četvrt Amerikamura (American Village) epicentar je urbane kulture i dom brojnih murala, street art instalacija i grafita. Ovdje se street art često stvara uz prešutnu dozvolu lokalnih vlasnika trgovina i kafića.

Osim Amerikanmure, zanimljiva street art lokacija je i Shinsaibashi, gdje se mogu pronaći radovi inspirirani pop-kulturom i animeom. Iako street art u Osaki još uvijek nije potpuno prihvaćen, njegov rast pokazuje kako se grad postupno otvara prema ovoj umjetničkoj formi.

Foto: Miro Petković – MODUL

Street art u Japanu – umjetnost u sjeni zakona

Glavna razlika između japanske scene i one u zapadnim gradovima je stroga regulacija. Grafiti na javnim površinama u Japanu smatraju se vandalizmom i mogu rezultirati visokim novčanim kaznama ili čak uhićenjem. Zbog toga se mnogi umjetnici okreću alternativnim metodama, kao što su izlaganja u galerijama ili suradnje s lokalnim poduzećima koja im omogućuju legalno oslikavanje zidova.

Foto: Miro Petković – MODUL

Ipak, unatoč izazovima, street art scena u Tokiju i Osaki i dalje postoji – skrivena u sporednim ulicama, na naljepnicama uličnih znakova i u zakutcima alternativnih četvrti. Za one koji znaju gdje tražiti, ulična umjetnost Japana nudi fascinantan uvid u kreativnost skrivenog urbanog svijeta.

Više fotografija pogledajte u našoj galeriji na vrhu članka…

Inače, MODUL ovih dana kreće i sa novim krugom graffiti radionica pa provjerite na webu kako to izgleda…

Tekst: Urbano.HR

Foto: Miro Petković – MODUL

Podijeli sadržaj na društvenim mrežama!
Avatar photo
Autor

Pričamo o fenomenima koje izazivaju ili uzrokuju urbane pojave u društvu, idejama koje prožimaju pop kulturu, tehnologiju, film, književnost, umjetnost, glazbu, dizajn...

Ostavi komentar