Ove godine obilježavamo 50 godina od smrti Mate Lovraka, hrvatskog bezvremenskog učitelja i genija, čiji dječji romani odgajaju generacije učenika i pola stoljeća nakon njegove smrti.
Prije svog odlaska 1974. godine, Lovrak ostavio bogatu zbirku romana i pripovijedaka, zbog čega se sredina 20. stoljeća često naziva ”Lovrakovo doba”. Njegovi ekranizirani romani ”Družba Pere Kvržice” i ”Vlak u snijegu” neizostavan su dio školske lektire gotovo cijelo stoljeće te se ubrajaju među klasike domaće književnosti.
Upravo ovih dana, usred jednog toplinskog vala, ”Vlak u snijegu” osvježio je zagrebačke ulice. Dok je grad mirovao zbog nesnosnih vrućina i ljetnog odmora, u zagrebačkoj Dubravi, točnije u Čulincu, nešto se kuhalo. Trojica umjetnika, Gregor Furkes, Leonard Lesić i Krešimir Golubić, zasukala su rukave i primila se oslikavanja podvožnjaka ispod pruge u produžetku Čulinečke ceste.
U organizaciji Mjesnog odbora (MO) Čulinec, koji je u projekt uključio Osnovnu školu (OŠ) Retkovec putem plana programa potreba koje financira Grad Zagreb, Dubrava je dobila prekrasan veliki mural koji vrijedi pogledati. Prvi dojmovi su pozitivni i sigurni smo da će oduševiti mnoge, pogotovo građane koji prometuju jednom od najprometnijih ulica u gradu, Čulinečkom cestom.
Zašto baš ”Vlak u snijegu” i kako se realizirao projekt, pitali smo Damira Škarića, potpredsjednika Mjesnog odbora Čulinec.
“Već neko vrijeme ideja za mural bila je prisutna u našem mjesnom odboru. Nakon što smo preko noći ostali bez murala ‘Malog princa’ po kojem je Čulinec bio prepoznatljiv, shvatili smo koliko ljudima znači umjetnost i pozitivna poruka u svakodnevnom životu. Grad Zagreb je krajem prošle godine pružio mogućnost MO da budu kreativni kroz financiranje iz plana potreba, odlučili smo se aplicirati i iskoristiti sredstva kako bismo realizirali nešto korisno i lijepo za građane – novi mural”, rekao nam je potpredsjednik Mjesnog odbora Čulinec te dodao:
“Odlučili smo se za ‘Vlak u snijegu’ iz nekoliko razloga. Prvi je blizina željezničke stanice lokaciji murala. Mnogi Čulinčani svakodnevno koriste vlak na putu do posla, domova i škola. Čulinec pruga istovremeno prometno razdvaja i spaja. Drugi je snažna poruka koju ova priča prenosi. Životne teškoće su nenadane, ali i neizbježne. Dok neki vide prepreke, Ljuban je vidio priliku za ujedinjenje i zajedništvo, što je rezultiralo spasom i jačanjem njegovih zadrugara”, otkrio je Škarić kojeg smo pitali i o suradnji s OŠ Retkovec.
“Oslikavanje je samo dio priče. U projekt smo uključili i OŠ Retkovec kao partnera jer nam je važna edukacija mladih u smislu prevencije devijantnog ponašanja. Već neko vrijeme vodimo borbu s vandalima koji uništavaju javne površine neprimjerenim grafitima. Poruka koju želimo poslati djeci jest da mogu biti vidljivi i ostaviti svoj trag na primjeren način. Nakon održanih radionica u školi pod vodstvom Krešimir Golubića, ‘Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam”, učenici su svojim radovima davali idejna rješenja za mural. Najbolji rad, posljednji vagon, upravo je učenički. Zadovoljan sam suradnjom i vjerujem da je edukacija pravi i jedini način izgradnje zdravog društva”, zaključio je Damir Škarić.
Imate li još nešto za naglasiti?
“Osobno sam zadovoljan projektom te se ovim putem zahvaljujem svima koji su podržali ovaj projekt i dali svoj doprinos, zbog čega je Čulinec ljepše i vedrije mjesto. Posebno se zahvaljujem gradskoj upravi. Dogradonačelnici Danijeli Dolenec koja je ohrabrila premjerno najavljujući projekt na press konfernciji u Retkovcu, gospodinu Jaku Šukeru, ravnatelju OŠ Retkovec, te mojim kolegama vijećnicima iz MO Čulinec na čelu s predsjednikom Mariom Kolarom. Posebna zahvala ide Umjetničkoj grupi ZID i autoru Leonardu Lesiću, po meni najljepšeg murala u Dubravi.”
Gospodine Lesić, vi ste autor murala ”Vlak u snijegu”, a vaš kolega Krešimir Golubić voditelj radionice ”Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam”. Možete li nam iz svoje perspektive ispričati kako je tekao put od ideje do izvedbe?
“Kada smo se prijavljivali na natječaj, cilj je bio sudjelovati u ovom umjetničkom i edukacijskom projektu. Bilo je zadovoljstvo surađivati s gospodinom Škarićem koji nam je predstavio cijelu ideju projekta. Nije sve bilo glatko, pojavilo se mnogo problema. Organizacijski je bilo zahtjevno, ali na kraju se isplatilo. Vjerujem da će i drugi pratiti primjer MO Čulinec jer ovaj projekt ima vrijednost.
Održali sam preko 200 radionica za mlade i možemo reći da dobro poznajemo dječju perspektivu na ”grafite” jer smo i sami gledali kroz slične naočale kao oni. Zadovoljni smo edukacijom i susretljivošću članova OŠ Retkovec, pogotovo pedagoginje Katarine Skupnjak koja je pomogla da organizacija radionice bude besprijekorna. Vjerujemo da će ova radionica sigurno pomoći u promjeni dječje svijesti i smanjenju broja vandaliziranih površina. Tko zna, možda će baš netko od djece koja su pohađala radionicu biti jedan budući ”street art” umjetnik.
Izrada samog murala bila je poput avanture. Susretali sam se s neodgovornim građanima koji su prolazili kroz crveno i ulazili u traku u kojoj smo crtali a koja je bila zatvorena, dovodeći mene i moje kolege u opasnost. Ali na kraju se isplatilo. Najveća nagrada kao umjetniku su pozdravi podrške prolaznika koji su se zaustavljali da nam daju podršku. Dobivamo pozitivne reakcije i vjerujem da smo napravili odličan posao”, zaključuju Leonard, Gregor i Krešimir.
Oslikavanje novog prekrasnog murala u podvožnjaku ispod pruge u produžetku Čulinečke ceste pogledajte u našoj fotogaleriji…