Trinaesto izdanje Subversive Festivala održat će se od 28. studenog do 15. prosinca na nekoliko zagrebačkih lokacija (kino Kinoteka, Dokukino KIC, Kulturno informativni centar i francuska Medijateka), online platformi volimdokumentarce.net, uz natjecateljski (nagrada Wild Dreamer) i popratni filmski program, diskurzivni program, izložbu fotografija te sa više desetaka gostiju ‒ svjetskih intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista (John Bellamy Foster, Mike Davis, Susan J. Ferguson, David McNally, Costas Lapavitsas, Eric Toussaint, Sergej Dvorcevoj i dr.)

Ovogodišnja festivalska tema Kreativni neposluh inspirirana je razmišljanjima pisca Alberta Camusa o odnosu umjetnosti i pobune u izvanrednom stanju. U ovo doba neizvjesnosti, etičke i društvene erozije te regulacije najsitnijih detalja svakodnevice trebamo se oduprijeti strahu i konfuziji, njegovati fizičku distancu, ali pritom ne smijemo zanemariti nikad nam potrebniju društvenu bliskost, zajedništvo i kreativnost u rješavanju društvenih problema te konstruiranju nekih boljih, novih svjetova, piše na službenoj stranici festivala.

Natjecateljski program 13. Subversive Film Festivala održat će se od 28. studenog do 7. prosinca i donosi dvadesetak recentnih filmskih naslova koji su obilježili tekuću godinu.

Izabrani filmovi na sadržajno i formalno inovativan način problematiziraju socijalne nepravde, društvene promjene, ženska prava i prava manjina, queer estetiku, studentske i radničke pokrete, te nasljeđe postkolonijalizma.

Filmovi iz programa Subversive Film Festivala moći će se pogledati u kinu Kinoteka uz poštivanje epidemioloških mjera, ali i online putem platforme volimdokumentarce.net gdje će biti dostupni za gledanje od 28. studenog do 7. studenog bez posebnog dnevnog rasporeda.

Filmovi 13. Subversive Film Festivala:

  • White Riot, r. Rubika Shah, UK, 2019. (otvaranje)
  • The Metamorphosis of Birds / A Metamorfose dos Pássaros / Metamorfoza ptica, r. Catarina Vasconcelos, Portugal, 2020.
  • Invisible Life / A Vida Invisível de Eurídice Gusmão / Nevidljivi život Eurídice Gusmão, r. Karim Aïnouz, Brazil/Njemačka, 2019.
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection / To nije pogreb, to je uskrsnuće, r. Lemohang Jeremiah Mosese, Lesoto/Južnoafrička Republika/Italija, 2019.
  • Epicentro / Epicentar, r. Hubert Sauper, Austrija/Francuska, 2020.
  • Pusta zemlja, r. Ahmad Bahrami, Iran, 2020.
  • Irradiated / Irradiés / Iradijacija, r. Rithy Panh, Kambodža/Francuska, 2020.
  • The Cloud in Her Room / Ta fang jian li de yun / Oblak u njezinoj sobi, r. Xinyuan Zheng Lu, Kina/Hong Kong, 2020.
  • The Woman Who Ran / Domangchin yeoja / Žena koja je bježala, r. Sang-soo Hong, Južna Koreja, 2019.
  • L’apprendistato / The Young Observant / Služiti druge, r. Davide Maldi, Italija, 2019.
  • Welcome to Chechnya / Dobro došli u Čečeniju, r. David France, SAD, 2020.
  • Story of My Name / Historia de mi nombre / Priča o mojem imenu, r. Karin Cuyul, Čile/Brazil, 2019.
  • Los Conductos, r. Camilo Restrepo, Francuska/Kolumbija/Brazil, 2020.
  • Orphea / Orfeja, r. Khavn, Alexander Kluge, Njemačka, 2020.
  • Space Dogs, r. Elsa Kremser, Levin Peter, Austrija/Njemačka, 2019.
  • The Assistant / Asistentica, r. Kitty Green, SAD, 2020.
  • Last and First Men / Posljednji i prvi ljudi, r. Jóhann Jóhannsson, Island, 2020. (zatvaranje)

Podijeli sadržaj na društvenim mrežama!
Autor

Pričamo o fenomenima koje izazivaju ili uzrokuju urbane pojave u društvu, idejama koje prožimaju pop kulturu, tehnologiju, film, književnost, umjetnost, glazbu, dizajn...

Ostavi komentar